this post was submitted on 22 Jun 2025
1000 points (99.4% liked)
memes
15712 readers
3143 users here now
Community rules
1. Be civil
No trolling, bigotry or other insulting / annoying behaviour
2. No politics
This is non-politics community. For political memes please go to !politicalmemes@lemmy.world
3. No recent reposts
Check for reposts when posting a meme, you can only repost after 1 month
4. No bots
No bots without the express approval of the mods or the admins
5. No Spam/Ads
No advertisements or spam. This is an instance rule and the only way to live.
A collection of some classic Lemmy memes for your enjoyment
Sister communities
- !tenforward@lemmy.world : Star Trek memes, chat and shitposts
- !lemmyshitpost@lemmy.world : Lemmy Shitposts, anything and everything goes.
- !linuxmemes@lemmy.world : Linux themed memes
- !comicstrips@lemmy.world : for those who love comic stories.
founded 2 years ago
MODERATORS
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
view the rest of the comments
I'm not defending it nor am I saying it's typical, but it's not that hard to spend $500 per person per month on groceries.
It's definitely doable (and then some) for folks living in high cost of living places. I recently went on a quick weekend trip to such a place. I knew I didn't have the type of money to dine out, but I figured I could suffice on a few staples from the grocery store. I visited several different stores, and the prices were all about the same (i.e. insane). The little pint (or half pint?) Ben and Jerry's was $10 - 12. A container of romaine lettuce was $8. A package of Oscar Meyer sliced deli meat was $15. These prices are easily 3 - 4 times what they typically cost where I live.
Also, a lot of people shop at the kinds of stores where you can find everything from apples to Apple watches. And when people do their "grocery" shopping, they're buying bulk paper towels, a case of wine, a new Switch game for the kids, cosmetics, cat litter, clothes, 30 pack of batteries, a couple azaleas, and a partridge in a pear tree and then calling that their grocery bill. So, it's not exactly a fair label nor an accurate assumption that the grocery bill is just groceries (i.e. food).
And honestly, if you mean HOW as in how can they afford it: $500 x 4 = $2,000 or $24,000. A lot of money, sure, but median household income (in the USA) is like $80,000 and I'm guessing that $500 a month per person is above median expenditure (especially if we're excluding the folks that like to include the partridge in their grocery bill), so most people spending that much on food would be earning way more than median income.