this post was submitted on 22 Jun 2025
995 points (99.4% liked)

memes

15712 readers
4040 users here now

Community rules

1. Be civilNo trolling, bigotry or other insulting / annoying behaviour

2. No politicsThis is non-politics community. For political memes please go to !politicalmemes@lemmy.world

3. No recent repostsCheck for reposts when posting a meme, you can only repost after 1 month

4. No botsNo bots without the express approval of the mods or the admins

5. No Spam/AdsNo advertisements or spam. This is an instance rule and the only way to live.

A collection of some classic Lemmy memes for your enjoyment

Sister communities

founded 2 years ago
MODERATORS
 
top 50 comments
sorted by: hot top controversial new old

When people said we needed to focus on. A class war, they weren't trying to tell the middle, lower middle, and lower class to fight each other. Yet here we are

[–] Allemaniac@lemmy.world 1 points 2 hours ago

if they got 5$ coffee for one cup instead of brewing their own, they are not truely poor lol

"ah man I cant afford anything besides the takeout everyday"

[–] PugJesus@lemmy.world 12 points 9 hours ago (8 children)

Sometimes when I hear how much money people spend on groceries, I'm in awe. Who the fuck is spending 500$ on groceries per person per month? HOW the fuck are they doing it?

[–] jjjalljs@ttrpg.network 7 points 5 hours ago (1 children)

My monthly food bill is typically around $120.

  • A lot of beans or other canned vegetables: $30
  • Bread: $5
  • Peanut butter, $8
  • bananas: $10
  • rice: $10
  • Other fruit that's on sale: $10
  • Some fresh vegetables (usually onions, broccoli, peppers): $10
  • Flour: $10 (may last more than a month)
  • yeast: $5
  • Seasonings: $5 (also lasts more than a month)
  • Cheese: $5
  • Tomato sauce: $5
  • Pasta: $5

I got laid off a while ago so I'm trying to make my dollars go farther. When I had a well paying job, I'd also buy more stuff, but nothing too crazy. I miss hummus the most, I think. I never buy soda.

The other day I was with someone and we decided to order food like old times, and it was like $40 for two of us. I was like, fuck, that's a third of my whole month's budget right there. But I don't want to live like a monk all the time.

[–] PugJesus@lemmy.world 2 points 3 hours ago

Seperate from groceries, ordering out has gotten crazy fucking expensive. Literally doubling in cost in just the past 5 years or so. Insane shit. I haven't bought even fast food for myself in probably 2 years at this point.

My monthly food bill is around 150$ since I've gotten slightly more financially stable - no more surviving on ramen and cereal! I can buy good bread, fruit, corn, frozen chicken, and cheese. Life is good.

Soda was always a non-negotiable purchase, since I'm an addict, but buying on sale helps. It's not like it goes bad quickly, after all.

[–] REDACTED@infosec.pub 2 points 4 hours ago (1 children)

It's a weird feeling when you don't know if that's alot or not

[–] PugJesus@lemmy.world 1 points 3 hours ago (1 children)

500$ per person is a lot. Like, I don't consider myself to be living the life of an involuntary ascetic anymore, but it's over triple what I spend for myself. And I legit waste some food.

In my defense, it's so fucking easy to buy a bunch of bananas and say "I'll have a few tomorrow", but tomorrow you have one, and the day after that you don't feel in the mood for bananas, and before you know it the bastards have gone mushy

[–] Generic_Idiot@lemm.ee 2 points 2 hours ago

That’s banana bread or banana pancakes time

[–] burgerpocalyse@lemmy.world 3 points 5 hours ago

if i can feed a family of five on twenty dollars a week, theres nothing I cant do

[–] GooberEar@lemmy.wtf 8 points 7 hours ago

I'm not defending it nor am I saying it's typical, but it's not that hard to spend $500 per person per month on groceries.

It's definitely doable (and then some) for folks living in high cost of living places. I recently went on a quick weekend trip to such a place. I knew I didn't have the type of money to dine out, but I figured I could suffice on a few staples from the grocery store. I visited several different stores, and the prices were all about the same (i.e. insane). The little pint (or half pint?) Ben and Jerry's was $10 - 12. A container of romaine lettuce was $8. A package of Oscar Meyer sliced deli meat was $15. These prices are easily 3 - 4 times what they typically cost where I live.

Also, a lot of people shop at the kinds of stores where you can find everything from apples to Apple watches. And when people do their "grocery" shopping, they're buying bulk paper towels, a case of wine, a new Switch game for the kids, cosmetics, cat litter, clothes, 30 pack of batteries, a couple azaleas, and a partridge in a pear tree and then calling that their grocery bill. So, it's not exactly a fair label nor an accurate assumption that the grocery bill is just groceries (i.e. food).

And honestly, if you mean HOW as in how can they afford it: $500 x 4 = $2,000 or $24,000. A lot of money, sure, but median household income (in the USA) is like $80,000 and I'm guessing that $500 a month per person is above median expenditure (especially if we're excluding the folks that like to include the partridge in their grocery bill), so most people spending that much on food would be earning way more than median income.

[–] MyDarkestTimeline01@ani.social 5 points 8 hours ago (1 children)

There's a difference between having enough to eat and having enough healthy food to live well. I'm sure you could survive on like on &100 per person per month if you wanted to eat ramen and canned meat. But throwing in fresh fruits and veggies runs that number up.

[–] PugJesus@lemmy.world 5 points 7 hours ago (1 children)

Yeah, but most Americans aren't eating healthy either. So it's more of a worst of both worlds situation.

[–] AdolfSchmitler@lemmy.world 1 points 5 hours ago (1 children)

Soda is really expensive. Ben & Jerry's is pricey. Gatorade is expensive. Brand name cereal is expensive. Etc... they aren't buying fresh fruit, rice, refried beans, you know, things that are still pretty reasonably priced but don't taste as good.

[–] PugJesus@lemmy.world 1 points 5 hours ago (1 children)

Man, I buy soda and brand name cereal (store brand tastes like sadness 9/10 times) and still don't hit anywhere close to that.

[–] ComfortablyDumb@lemmy.ca 3 points 5 hours ago (1 children)

I can probably give some explanation. We as a household of 3 mainly cooks at home. We get fruits and veggies from costco and farmers markets mainly. The monthly grocery bills are close to 500$ with everything added up. We do try to eat as healthy as possible and cooks majority of the days. A days cooking almost looks like this

  • Breakfast: Eggs/bread/avocado etc
  • Lunch: Rice/Quinoa + salad/stir fry + protein(eggs/fish)
  • Dinner: steel cut oats with yogurt or something similar
  • Some snacks during the day and in the evening
  • Coffee(homemade to reduce cost)

Almost everything adds up. Asparagus is almost 5$ a bunch. Spinach adds up to 4$. Milk is close to 7$. At the end of month when we tallied up, it was close to 500$. I dont think we are actually eating that much or even buying a lot of junk. Post covid has been a ride

[–] PugJesus@lemmy.world 1 points 3 hours ago

I mean, that's three people though, not 500$ PER person.

[–] neomachino@lemmy.dbzer0.com 3 points 8 hours ago (2 children)

Per person????

We eat good, always have snacks and get a few bs quick meals whenever we go shopping. $800 for a family of 4 and I feel like that's too much.

Granted I make a lot of stuff from scratch, but I feel like the snack and quick meals even that out price wise.

[–] ComfortablyDumb@lemmy.ca 2 points 5 hours ago

Its post covid. These a holes have been price gouging us. Everyone outside of costco is out to get you.

[–] rothaine@lemm.ee 3 points 8 hours ago (1 children)

Listen man dunkaroos ain't cheap alright

[–] AcidicBasicGlitch@lemm.ee 3 points 5 hours ago* (last edited 5 hours ago)

Do they even make dunkaroos anymore?

I remember they made them when I was a kid and then they were discontinued and then they returned, but I thought they got discontinued again.

Anyway, when I was in college I learned you can make a big ass batch of dunkaroo frosting super cheap

https://basicswithbails.com/popular/baking/homemade-dunkaroo-dip-funfetti-cake-batter-dip/

https://callascleaneats.com/viral-dunkaroo-dip-high-protein-low-carb/

[–] odelik@lemmy.today 12 points 10 hours ago

I grew up on the lower end of middle class. Govnment cheese grilled cheese sammies is definitely something I loved eating as a kid. This forced us to be industrious. My parents gardening, did their own DIY home improvements, woodworking, hunting, and more. They weren't survivalists because of some doomsday shit, but lived this way because we couldn't afford not to if we wanted to live in a house in a big city suburb in the late 80s & 90s. Over time, my mother took on work utilizing the skills she gained doing the stuff for ourselves and we slowly climbed out of the near poverty life and I was able to have nice things in my teens.

I'm now doing well for myself, solidly middle class in this economy and region. But as things are shifting like crazy around us, I just decided to turn my yard into a garden so I can at least feed myself fresh food if shit becomes unavailable or unsafe to eat. If I have to start hunting again, I will.

I'm not panicking, I'm just going to control what I can, and will do my best to have a good life, and will fight for everybody else to have a chance at a good life too.

[–] Lushed_Lungfish@lemmy.ca 6 points 10 hours ago

Hey, I still regularly troll driveways for stuff they are tossing on trash days.

[–] RadioFreeArabia@lemmy.cafe 3 points 11 hours ago (1 children)
[–] Jerb322@lemmy.world 1 points 6 hours ago

"Mansion Trash" lmao

[–] FuckFascism@lemmy.world 1 points 12 hours ago (1 children)

How is the economy what anyone is freaking out about?

[–] FlembleFabber@sh.itjust.works 2 points 10 hours ago (2 children)

I bet you'd start freaking out too if you don't have a roof over your head or food to eat...

[–] Korhaka@sopuli.xyz 3 points 10 hours ago (1 children)

When you can't afford food, fishing regulations are just a suggestion.

[–] thevoidzero@lemmy.world 3 points 8 hours ago (1 children)

Unless the pond is radioactive.

[–] beastlykings@sh.itjust.works 3 points 7 hours ago (1 children)
[–] qfe0@lemmy.dbzer0.com 2 points 7 hours ago

Depends on how hungry you are

[–] FuckFascism@lemmy.world 1 points 8 hours ago

My job is shit I make minimum wage, but dog the fascist right terror regime overshadows that by a longshot.

load more comments
view more: next ›