this post was submitted on 11 Oct 2023
15 points (94.1% liked)

Melbourne

2164 readers
54 users here now

This community is a place created for the people of Melbourne and Victoria. We are a positive, welcoming and inclusive community. We might not agree about everything, but we always strive to stay civil and respectful.

The focus of our discussions is based around things that affect Victoria, but we are also free to discuss our local perspective on wider issues. Or head to the regular Daily Random Discussion thread to talk about anything.

Full Community Guidelines

Ongoing discussions, FAQs & Resources (still under construction)

Adoption Certificate for Nellie, the Daily Thread numbat (with thanks to @Catfish)

Feedback & Suggestions

founded 2 years ago
MODERATORS
 

Welcome to the Melbourne Community Daily Discussion Thread.

you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
[–] Thornburywitch@aussie.zone 2 points 2 years ago (1 children)

OK, this is quite a severe exercise in budgeting. $50 doesn't go far. I think I'd do something like :

  1. Ten bux for pantry items - oil, sauces, spices to refill stocks on hand - assuming rolled oats for breakfast cereal - sugar and chocolate goes in this category as does pasta and rice. Aldi as they are cheapest at the moment for pantry staples.
  2. Ten bux for veg from market - should be able to get spuds, a couple of onions, pumpkin & leafy greens & maybe 1-2 capsicums.
  3. Ten bux for fruit - apples etc from the cheaper end of the range. Bananas too as lots of nutrition for the price - also market - any money not spent in this category goes on 4) below.
  4. Ten bux for non-meat protein like beans, cheese, mushrooms etc. Market or Aldi
  5. Ten bux for meat - probably chicken and/or sausages plus eggs - Market or Aldi

This is a very rough estimate, and assumes that you'll be choosing from the cheaper end of supply - like home brand or on special or bagged veg for quick sale/use. I have omitted milk deliberately, as I don't know if you are a cow juice or nut/bean juice person or even a coffee/tea person. Add $10 for longlife bricks if you want to include milk of whatever sort, plus tea/coffee to make yourself, plus bread. Fair spread of nutrition over 5-7 days for one person. Not ideal but survivable for a while.

[–] Llabyrinthine@aussie.zone 1 points 2 years ago (1 children)

That’s really interesting. Thanks TW.

Personally, I don’t need to budget so tightly, but I do find it a good exercise to see how far my dollar can go. It could probably go further if I did market runs. I actually keep frozen green beans, spinach and brussel sprouts in the fridge which I find super helpful.

[–] Nath@aussie.zone 2 points 2 years ago

You can get some incredible deals from about an hour before closing time at the markets. 2pm on a Saturday at Preston Markets was my favorite thing. 80% off deals were not unheard of.