this post was submitted on 03 Aug 2025
172 points (99.4% liked)

Ask Lemmy

33749 readers
1757 users here now

A Fediverse community for open-ended, thought provoking questions


Rules: (interactive)


1) Be nice and; have funDoxxing, trolling, sealioning, racism, and toxicity are not welcomed in AskLemmy. Remember what your mother said: if you can't say something nice, don't say anything at all. In addition, the site-wide Lemmy.world terms of service also apply here. Please familiarize yourself with them


2) All posts must end with a '?'This is sort of like Jeopardy. Please phrase all post titles in the form of a proper question ending with ?


3) No spamPlease do not flood the community with nonsense. Actual suspected spammers will be banned on site. No astroturfing.


4) NSFW is okay, within reasonJust remember to tag posts with either a content warning or a [NSFW] tag. Overtly sexual posts are not allowed, please direct them to either !asklemmyafterdark@lemmy.world or !asklemmynsfw@lemmynsfw.com. NSFW comments should be restricted to posts tagged [NSFW].


5) This is not a support community.
It is not a place for 'how do I?', type questions. If you have any questions regarding the site itself or would like to report a community, please direct them to Lemmy.world Support or email info@lemmy.world. For other questions check our partnered communities list, or use the search function.


6) No US Politics.
Please don't post about current US Politics. If you need to do this, try !politicaldiscussion@lemmy.world or !askusa@discuss.online


Reminder: The terms of service apply here too.

Partnered Communities:

Tech Support

No Stupid Questions

You Should Know

Reddit

Jokes

Ask Ouija


Logo design credit goes to: tubbadu


founded 2 years ago
MODERATORS
top 50 comments
sorted by: hot top controversial new old
[–] grrgyle@slrpnk.net 3 points 11 minutes ago

I eat cheap all the time, but rice and beans is the classic. If you can afford a can of tomatoes and some spices, then you can upgrade this to rajma masala. That's one of my fav post workout meals. Throw in some alliums, and other vegetables as you can (frozen is often p cheap).

Actually just look up vegan Indian recipes and source ingredients as cheaply as you can. Like dried beans, lentils, chickpeas, and spices — ideally purchased from bulk store — and you'll be healthy and satisfied for less money than you would believe.

[–] x00z@lemmy.world 1 points 4 minutes ago

A can of lentils. Straight from the can with a spoon.

[–] Semi_Hemi_Demigod@lemmy.world 2 points 29 minutes ago

My favorite food when I was poor was something I called bachelor chow.

Cubed and fried spam, a can of baked beans, and some rice. I’d get two or three meals out of it.

[–] BarneyPiccolo@lemmy.today 4 points 1 hour ago (1 children)

Pasta and sauce. As long as you have a few basic herbs and spices on hand (garlic powder, Italian seasonings, salt pepper), you can buy a can of crushed tomatoes, and a box of pasta, and you can have several delicious, filling meals for less than 5 bucks total. Spend a little more and toss in ground beef, ground pork, or mushrooms, or a combination of all three.

Aldi has the ingredients for really cheap. You can even buy a pound of ground pork for only about $3. The spices are only about a buck each.

[–] hydrospanner@lemmy.world 3 points 46 minutes ago (1 children)

A bag of onions and a jar of minced garlic punch above their price tag for pasta enhancement as well.

I like to saute the onion (diced) until golden and translucent, then add a scoop of the minced garlic, then just as it starts to brown, dump in the sauce, Italian seasoning, and stir at a very low simmer while the noodles cook.

Add some pasta water to the sauce before you strain so it sticks to the noodles better.

[–] HurricaneLiz@hilariouschaos.com 2 points 45 minutes ago

I didn't know that about the pasta water, thank you!

[–] jjjalljs@ttrpg.network 4 points 1 hour ago

Rice and beans.

Oatmeal

Pasta

Marked down produce

[–] TheHobbyist@lemmy.zip 6 points 1 hour ago

Oats are underrated. Dirt cheap, with calories and nutrients. Super easy and fast to cook. Can be cooked in water or milk. Can be made sweet (e.g. with apple and cinnamon, drop the sugar) or savory (e.g. curry powder, or tomato etc).

And it definitely fills your stomach.

[–] anarchy79@lemmy.world 9 points 3 hours ago (2 children)

Lentils, beans, onion, rice. Lentils and beans need to be soaked for a long time before cooking, but they're DIRT CHEAP, and they are actually super tasty. Just get used to it and you'll find it's basically comfort food. You can eat it with anything, but lentils and onion and rice is amazing, especially with some condiments or whatever

[–] Aceticon@lemmy.dbzer0.com 3 points 2 hours ago* (last edited 1 hour ago)

As a side note, it's a good investment to buy a pressure cooker at least for the beans since it cuts the cooking time to about 10 minutes (and this is assuming you've soaked the beans for at least 12H).

Pressure cookers will also cut down the cooking time of things that need longer cooking to not be too hard to chew, such as cheap pieces of beef.

Also consider chickpeas along with beans and lentils since you can cook them in the same way and they're the same kind of thing (pulses).

[–] anarchy79@lemmy.world 4 points 3 hours ago

Also super nutritious!!

[–] Dr_Box@lemmy.world 1 points 1 hour ago
[–] AcidiclyBasicGlitch@sh.itjust.works 7 points 3 hours ago* (last edited 44 minutes ago)

I'm grateful I haven't reached my college level of broke (yet), but with the economy absolutely booming right now under our current leadership, money is very tight. I'm pretty good at figuring out meals with some budget to work with.

Not sure if this only applies to Costco prices right now, but rounding up I got a 4.5lb bag of quinoa ~$13, a 5 pound bag of red beans for $10, and a 5 pound bag of red onions for $6. So a total of ~$29. Depending on how many people you're feeding you can stretch that several weeks. If you go with rice instead of quinoa it's cheaper and also still gives you a complete protein when you combine it with beans.

My father in law always said he lived for an entire year in college eating nothing but potatoes. I wouldn't recommend trying that but I guess it's an option?

Also recently made a loaf of bread for the first time. All you need is flour, yeast, oil and water (forgot you do also need salt and a small amount of sugar to activate the yeast. I've used juice from different fruits (grapes, oranges) as an activator when I didn't have sugar, but never tried that with bread specifically).

Chickpeas and lentils are very cheap and can be used to make a lot of recipes. Buy some taco seasoning, tortillas, and lentils. Make a giant pot of that, and it will last a while. Lentils are pretty similar in texture to ground beef, so it works pretty well. This may sound weird but lentils are also really good as a meat substitute in spaghetti.

It gets really boring eating the same thing everyday, so I've also used this website to make some really good meals: https://www.budgetbytes.com/ They have a ton of options for both meat and vegetarian meals.

This was like 10 years ago, (so shit is definitely more expensive now) but when I was between jobs I had to make $50 for groceries for two last a little over 2 weeks. I went through the recipes on there and found a bunch that sounded good and contained the same core ingredients. Made a list of core and extra ingredients I would need (garlic, ginger, etc) and then went to Walmart and got everything I needed within budget.

The mujaddara was and still is my favorite. I always end up needing to double the water the recipe calls for to cook the lentils and rice. I will also say it is definitely a time consuming recipe compared to the others I tried. Make it on a day when you can set aside enough time to slow cook and caramelize the onions instead of sauteing. That is definitely the key. https://www.budgetbytes.com/mujaddara/

Also keep in mind if you buy something like fresh ginger, onions, or mushrooms, but don't end up using all of it right away, you can chop it up and freeze it for later so it doesn't go bad.

I've stored chopped frozen ginger by itself in a ziplock bag. It seemed fine to me but apparently you're supposed to put it in oil and then freeze it. Some people use ice cube trays and make small aliquots of oil and ginger or other herbs.

I've been told repeatedly you shouldn't freeze onion, but when you're broke and need to make what you have last, whatever. It might lose some flavor and texture, but I always saute onion anyway. If I was trying to eat it raw (or caramelize it later) I could see that being a no.

Mushrooms have to be cooked first before freezing (as far as I know). Chop and saute with olive oil and a little bit of butter or coconut oil (there is something about the extra fat that helps preserve it when frozen). After cooking, spread out on a nonstick surface or sheet of parchment paper, put them in the freezer and then once they're frozen, move them to an airtight container.

[–] HobbitFoot@thelemmy.club 2 points 2 hours ago

Ramen with frozen vegetables mixed in.

Bean tacos.

Some kind of dish using chicken thighs as you can buy the thighs for cheap.

If ground beef is cheap, cottage pie.

Various pasta dishes

[–] SoftestSapphic@lemmy.world 1 points 2 hours ago

Basmati rice, margarine, salt, pepper

[–] PugJesus@lemmy.world 4 points 4 hours ago (1 children)

Ramen. Spaghetti (sauce optional). Rice. Oatmeal.

[–] anarchy79@lemmy.world -1 points 3 hours ago (1 children)

Bad choices, apart from the oatmeal, and even then thats not great. You can get by cheaper with lentils and beans while increasing nutritional value by a few thousand percent.

[–] WaffleWarrior@lemmy.zip 1 points 3 hours ago

The carbs have a place in a healthy diet. Nothing wrong with rice or noodles. The Ramen if it's instant is crap though

[–] HerrVincling@lemmy.world 3 points 4 hours ago* (last edited 4 hours ago)

Life of Boris has a funny (and actually useful) series on budget cooking if you're into that. Great watch imo

Playlist

[–] Retro_unlimited@lemmy.world 1 points 3 hours ago (1 children)

While chicken from Walmart (or Costco) about $5 and it becomes 4-8 meals.

Air pop popcorn. Buy popcorn by the huge bags, so I only buy every few years.

Rice is cheap. Bread is cheap. Pancakes. Bananas (it’s like $1 for the week)

Also check out your local food bank, lots of free stuff to fill the kitchen, then you just have to buy a few staples that are missing from the food bank items. (The one near me doesn’t have milk, eggs, meat, etc. but they have plenty of vegetables and fruit and some snacks) also a monthly box filled with canned foods.

[–] anarchy79@lemmy.world -1 points 3 hours ago (1 children)

Who eats popcorn for dinner? They asked about food, not snacks. Popcorn contains basically zero nutrition.

[–] Retro_unlimited@lemmy.world 1 points 7 minutes ago

We do all the time, popcorn and nachos with a movie or show. Sometime peanuts too.

[–] Cocodapuf@lemmy.world 3 points 5 hours ago (1 children)

Sandwiches and soup. I always preferred tuna, but grilled cheese or ham and cheese are solid too.

[–] anarchy79@lemmy.world 0 points 3 hours ago (1 children)

Tuna and cheese are cheap????

[–] Cocodapuf@lemmy.world 1 points 58 minutes ago

A can of tuna is about a dollar, that's probably good for 2 sandwiches.

I think that qualifies as cheap. I mean 1 tuna sandwich probably costs about the same amount as a pack of ramen, and it contains actual food.

[–] Elextra@literature.cafe 1 points 3 hours ago

When I was in college, it was a lot of yogurt, cereal, pasta, and subway. Those $5 subways were 2 meals for me.

However, as an adult, I just made a cabbage salad. I highly recommend recipes from budgetbytes. They try to use cheap but nutritious ingredients whether fresh, frozen, or canned

[–] Sterile_Technique@lemmy.world 44 points 11 hours ago* (last edited 11 hours ago) (2 children)

When I was literal piss-broke, there was a college campus near me with an open food court. Couldn't afford the actual shops selling food there, but in that food court was a condiments station that randomly had one of those electric hot water dispensers for making tea, and styrofoam cups. It also had ketchup packets, saltine crackers, and pepper.

Turns out you can make a pretty passable tomato soup with ketchup and hot water. Bit of pepper and a handful of saltine cracker packets, and I had myself a hot meal for exactly $0.00

With some money to spend, rice is where it's at. Hitch a ride to Costco or Sam's with someone who has a membership, and they have iirc 50 lb bags of that short grain fortified rice for like... $15? That's well over 100 meals worth of rice.

Cook that up with literally almost anything that has some flavor or nutrients - whatever's cheap. Or just eat it straight... bland, but it'll fill you up. Eggs go great with rice.

Fair warning, you'll get fat. Cheap food is NOT usually healthy.

[–] Valmond@lemmy.world 9 points 9 hours ago (1 children)

I hope you're better off now ❤️ !

The rice comment is 100% spot on BTW, you know you're in dire straits when you can't afford rice...

[–] Sterile_Technique@lemmy.world 2 points 2 hours ago* (last edited 4 minutes ago) (1 children)

Things are way better now! I was getting pretty depressed, and struggled with suicidal ideation. Had a plan, and a redundant backup plan in case the first one didn't turn out to be fatal, but then randomly decided to try an extreme change in lifestyle so I enlisted into the Air Force on kind of a whim. Was always opposed to military cuz of the whole killing innocent people thing... figured if they put me that kind of position I'd just refuse (gave absolutely zero fucks back then) or worse case I'd just go back to plan A and kill myself instead.

Didn't have to find out though: got lucky and they made me a medic (surgical tech specifically). And hugely: access to actual healthcare, to include mental!

Got the fuck out as soon as my enlistment was up, and I've been working as a civilian surgical tech ever since, which has me up to $24/hr. Actually not broke anymore, which still feels kinda weird. Using my GI Bill to go to nursing school right now, so soonish I'll looking at another income bump, but I'm already making enough to at least eat healthy... you don't realize how shitty you just always feel at baseline when your diet consists of carbs and whatever you can find on the clearance rack.

I see a lot of my classmates with that with that same kind of "aw fuck" expression on their face when they see the price tag on the hospital cafeteria food at our clinical rotations, so I've been pretty quick to buy their meal and tell em to pay it forward when they're a 'rich' nurse lol. 😝

But yeah, it sucks absolute balls to be poor. I will never let myself forget what that's like.

[–] Eq0@literature.cafe 1 points 2 hours ago

Thanks for sharing your story. I’m glad is going better now, and wish you luck for the next pay bump too! (God, what a horrible system, having to bet on joining the military… sorry you had to go through that)

[–] zergtoshi@lemmy.world 12 points 10 hours ago (2 children)

Beans shouldn't be much more pricey, give you less worry about arsenic and contain a fair amount more protein than rice.
If affordable, I'd pick beans over rice any day.
Big bags of dried beans it is!

[–] Aceticon@lemmy.dbzer0.com 2 points 2 hours ago* (last edited 2 hours ago) (1 children)

Also, for variety, there are a lot of kind of beans, plus there's chickpeas and lentils which can be made in the same way.

For even more variety, one can eat beans with rice 😁

[–] zergtoshi@lemmy.world 2 points 2 hours ago

Agreed! Pulses in general allow for a healthy and affordable diet.
I'm not a proponent of rice mainly for the way it gets produced (lots of water needed and methane emitted in the process) and the fact it's a hyperaccumulator of arsenic. About all these things I don't need to worry when picking pulses.
But each to their own and some variety rarely is a bad idea.

load more comments (1 replies)
[–] someguy3@lemmy.world 29 points 13 hours ago* (last edited 13 hours ago) (7 children)

Rice and beans. Together they make a complete protein so can make up a larger bulk of your diet.

Pork loin, those gigantic big ones, are cheap per pound. Cut it into three for three roasts, freeze the other 2.

Try to get Multivitamins and magnesium. Long term you want those vitamins and minerals. Fish oil too. It's seems expensive but it's cheaper than fish itself.

[–] Chee_Koala@lemmy.world 2 points 4 hours ago

+1 For rice and beans. Add some drops of ketjap manis or soy sauce/salt for flavour. If you just eat rice and beans all day everyday, you're not even that far off a complete nutritional package. If you love in a potato country, switch out the rice for taters, even better nutrition but might still be a hit more expensive.

load more comments (6 replies)
load more comments
view more: next ›